Navigation


« styczeń 2019 »
PnWŚCzPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

"kto mleko pije, ten zdrowo żyje"


 

Waldemar Broś
Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.

 
  
 
    
 
 
 
 
 
 
KZSM Zw. Rew.

00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68
tel.: 22 372 03 72
fax: 22 372 03 25
e-mail: kzsm@kzsm.org.pl

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-01-17
USD 3,7615 -0,01%
EUR 4,2875 -0,13%
CHF 3,7921 -0,38%
GBP 4,8468 +0,06%
Wspierane przez Money.pl

Polecamy

Partnerzy

   


 Powrót do poprzedniej strony Wydrukuj tę stronę

Strona Główna

18-01-2018

„Aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim” – spotkanie z Krzysztofem Jurgielem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi


17 stycznia br. w siedzibie KZSM Zw. Rew. w Warszawie, odbyło się sympozjum pn. „Aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim”.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.

Gościem specjalnym sympozjum był Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ponadto w spotkaniu udział wzięli m.in. Zofia Krzyżanowska - Radca Generalny w MRiRW, Waldemar Sochaczewski – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Piotr Adamczewski – Dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy oraz Jacek Marczak – Zastępca Dyrektora Delegatury UOKiK w Bydgoszczy oraz licznie przybyli prezesi zarządów i przewodniczący rad nadzorczych spółdzielni mleczarskich.

Krzysztof Jurgiel, Minister MRiRW wysłuchał zgłoszonych przez przedstawicieli mleczarstwa aktualnych problemów sektora mlecznego oraz odniósł się do nich. Minister powiedział, że w celu poprawy sytuacji na rynku mleka, która może się pogarszać (spadek cen mleka), ministerstwo podejmie szereg działań mających na celu wzmocnienie pozycji i konkurencyjności polskich produktów na rynku UE i świecie oraz uruchomi mechanizmy wsparcia w sytuacjach kryzysowych. 

Waldemar Sochaczewski - Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, poruszył temat zawierania umów pomiędzy producentami, a mleczarniami. Spółdzielnie mleczarskie będą musiały uregulować ten temat do końca czerwca 2018 r. poprzez wprowadzenie zgodnie z obowiązującym prawem zmian w statucie spółdzielni lub zawarciem umów z producentami mleka w formie pisemnej lub elektronicznej przed dostawą zawierającą cennik lub mechanizm cenowy, termin zapłaty i formy oraz miejsca odbioru mleka.

KZSM Zw. Rew. podjął szereg działań mających na celu ułatwienie Spółdzielniom  wprowadzanie przepisów o konieczności zawierania umów. W siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., zorganizowano dla członków Związku, dwa spotkania  12 kwietnia i 20 lipca 2017 r. podczas, których przedstawiono i omówiono przykładowy ramowy projekt umowy oraz ogólne możliwości zmian w statutach spółdzielni.

Kolejnym problemem zgłoszonym przez sektor mleczarski był temat stosowania cen dumpingowych na produkty mleczarskie w szczególności dla importowanych serów dojrzewających oraz wysokich cen masła w sieciach handlowych mimo obniżenia cen przez mleczarnie.

KZSM Zw. Rew. wystosował pismo do Marka Niechciała, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie stosownych działań w związku ze wzmożonym importem serów dojrzewających, których niska cena nie jest adekwatna do średniej ceny mleka płaconej rolnikom w Unii Europejskiej.

Obecny na spotkaniu Piotr Adamczewski – Dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy potwierdził, że UOKiK przeprowadził kontrolę i stwierdził brak przewagi kontraktowej w tym zakresie (przewaga kontraktowa występuje jeżeli udział produktu w rynku przekracza 40%).

Ponadto spółdzielnie mleczarskie, które poniosły straty w wyniku sprowadzenia do Polski produktów po cenach poniżej kosztów produkcji, mogą dochodzić na drodze sądowej odszkodowań – zaznaczyli goście z UOKiK.

Przedstawiciele UOKiK zapowiedzieli kontrole niewłaściwych praktyk na rynku mleczarskich i apelowali o zgłaszanie przez sektor mleczarski wszystkich nieprawidłowości.

Podczas spotkaniu zwrócono uwagę na problem z rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce i koniecznością podjęcia działań m.in. odstrzał dzików.

Kolejnym zgłoszonym problemem był wymóg przedstawienia sieciom handlowym zaświadczenia o niestosowaniu pasz GMO oraz odpowiedniego znakowania produktów. Spółdzielnie mleczarskie mają w swojej ofercie produkty całkowicie wolne od GMO. Polskie prawo nie wymaga takich działań. Może to skutkować problemami na linii przetwórca sieci handlowe.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z wiedzą naukową GMO w paszy nie przechodzi do mleka ze względu na procesy enzymatyczne zachodzące w żołądku krowy.

Czesław Cieślak, Prezes Zarządu OSM Koło zapowiedział, że przekaże 10 ton OMP dla głodujących dzieci w Syrii.

Spotkanie było dofinansowane z Funduszu Promocji Mleka.Krajowy Związek Spółdzielni MleczarskichKrajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa