Navigation


« grudzień 2019 »
PnWŚCzPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

"kto mleko pije, ten zdrowo żyje"


 

Waldemar Broś
Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.

 
  
 
    
 
 
 
 
 
 
KZSM Zw. Rew.

00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68
tel.: 22 372 03 72
fax: 22 372 03 25
e-mail: kzsm@kzsm.org.pl

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-12-06
USD 3,8500 -0,17%
EUR 4,2721 -0,13%
CHF 3,8963 -0,07%
GBP 5,0527 -0,24%
Wspierane przez Money.pl

Polecamy

Partnerzy

   


 Powrót do poprzedniej strony Wydrukuj tę stronę

Strona Główna

09-07-2009

Waldemar Broś Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew. omawia aktualną sytuację w branży mleczarskiej


- Przy właściwej polityce, polskie mleczarstwo ma szansę być wiodące w Europie. Jest nowoczesne, a równocześnie produkty są bardziej naturalne niż na Zachodzie - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.
- Polskie mleczarnie mają bardzo wysoki poziom zaawansowania technologicznego, często większy niż zachodnie zakłady. W okresie przedakcesyjnym mleczarstwo zaabsorbowało ogromne pieniądze na rozwój. Nie zostały one zmarnowane i dzisiaj mamy w pełni nowoczesne przetwórstwo mleka - mówi Waldemar Broś.

- Kolejną przewagą naszego przemysłu mleczarskiego nad zachodnią konkurencją są niskie koszty. Wiąże się to bezpośrednio także z poziomem zaawansowania technologicznego - nowoczesne linie produkcyjne są bardziej ekonomiczne. Ponadto, koszty pracy, koszty produkcji są zdecydowanie mniejsze niż w krajach starej Unii. Średnie wynagrodzenie w mleczarstwie wynosi około 2,5 tys. zł. - mówi prezes KZSM.

- Nie można pominąć także faktu, że nasze produkty mleczarskie są znacznie bardziej naturalne niż na Zachodzie. W Polsce jest kilkukrotnie mniejsze zużycie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin niż np. w Holandii. To wpływa na naturalność i smak mleka i jego przetworów. Powinniśmy wykorzystać ten atut - uważa Prezes Broś.

W Polsce rolnicy mają bez porównania większy wpływ na przemysł mleczarski niż ich koledzy na Zachodzie. - Dzieje się tak, gdyż to rolnicy są właścicielami spółdzielni, do których należy 85 proc. skupowanego mleka w kraju. Dlatego rola rolników jest większa. Trzeba zwrócić uwagę, że ceny płacone przez spółdzielnie mleczarskie za surowe mleko są wyższe niż ceny jakie uzyskują rolnicy dostarczający surowiec do przetwórni prywatnych czy zagranicznych - mówi Prezes Waldemar Broś.

- Nasze mleczarstwo ma oczywiście także swoje słabe strony, ale powinniśmy skupić się na wykorzystaniu jego atutów - podkreśla Prezes KZSM.

Branża mleczarska będzie tworzyła kanały dystrybucji

Branża mleczarska będzie tworzyła kanały dystrybucji. Środki na ich organizację będą pochodziły z Unii Europejskiej. Waldemar Broś Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich mówi portalowi farmer.pl o efektach prac zespołu ds. konsolidacji mleczarstwa, który funkcjonuje przy Ministrze Rolnictwa.

Zespół zakończył pracę, a efektem tego są propozycje dotyczące wsparcia środowiska rolniczego i przetwórczego. Najważniejsze z nich to tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych. Warto dodać, że są na to przeznaczone duże środki, choć wymagania też są spore – komentuje Waldemar Broś, który przypomina, że aby otrzymać dofinansowanie do projektu musi przystąpić 5 firm, z których każda wpłaca równo po 10 milionów złotych. Chodzi o to, aby nie było firmy wiodącej, a każdy podmiot miał równe udziały – mówi Broś. Do tych zebranych 50 milionów dorzucamy kolejne 50 milionów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. A za 100 milionów złotych dzisiaj można zrobić kawał pożądanej roboty, czyli regionalne centra dystrybucji – cieszy się szef spółdzielczości mleczarskich.

Waldemar Broś zastrzega jednak - to nie może być duża hurtownia mleczarska. Muszą to być centra bardzo szerokie pod względem zaopatrzenia i asortymentu artykułów spożywczych. Tylko wtedy jest szansa na sukces.

Ale z realizacją tego planu mogą być kłopoty. Chodzi oczywiście o pieniądze, czyli obowiązek wyłożenia przez każdą z 5 mleczarni 10 milionów złotych. Dzisiaj w czasach kryzysu niewiele firm będzie stać na taki wydatek.

Myślę, że gdyby mimo problemów w całym kraju udało nam się zrobić 5 takich potężnych centrów dystrybucyjnych, to będziemy w stanie przejąć bardzo dużo środków, które teraz, przechodzą producentom i przetwórcom obok nosa i lądują w kasie pośredników i właścicieli sieci handlowych – podsumowuje Waldemar Broś.

Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.plKrajowy Związek Spółdzielni MleczarskichKrajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa