Navigation


« grudzień 2019 »
PnWŚCzPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

"kto mleko pije, ten zdrowo żyje"


 

Waldemar Broś
Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.

 
  
 
    
 
 
 
 
 
 
KZSM Zw. Rew.

00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68
tel.: 22 372 03 72
fax: 22 372 03 25
e-mail: kzsm@kzsm.org.pl

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-12-06
USD 3,8500 -0,17%
EUR 4,2721 -0,13%
CHF 3,8963 -0,07%
GBP 5,0527 -0,24%
Wspierane przez Money.pl

Polecamy

Partnerzy

   


 Powrót do poprzedniej strony Wydrukuj tę stronę

Strona Główna

17-07-2009

Wizyta Sekretarza Generalnego EDA w Polsce


W dniach 15-16 lipca br. polskie organizacje zrzeszające przetwórców mleka (Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Związek Prywatnych Przetwórców Mleka, Polska Izba Mleka, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy) gościły dr  Kleibeukera – Sekretarza Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarstwa (European Dairy Association – EDA).

Dr J. Kleibeuker - Sekretarz Generalny EDA

Dr Kleibeuker przyjechał aby zapoznać się w aktualnej sytuacji polskiego przetwórstwa mleka, a zwłaszcza w relacjach pomiędzy organizacjami reprezentującymi polskie przetwórstwo. EDA jest organizacją zrzeszającą narodowe organizacje reprezentujące przetwórstwo mleka w 22 krajach członkowskich, za wyjątkiem Malty, Cypru i Litwy, która wypisała się  z przyczyn pewnych krajowych uwarunkowań prawnych.

 

W pierwszym dniu wizyty dr Kleibeuker odwiedził Spółdzielnię Mleczarską MLEKOVITA, gdzie obejrzał zakład, który jest wizytówką polskiego nowoczesnego przetwórstwa oraz wymienił poglądy na temat aktualnej sytuacji w sektorze mleka z prezesem Dariuszem Sapińskim. 

 

 

 

Wizyta w MLEKOVICIE - Prezes MLEKOVITY - Dariusz Sapiński i Sekretarz Generalny EDA - dr J. Kleibeuker

 

Główne wątki dyskusji dotyczyły spraw przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz działań EDA w tym zakresie w relacjach z Komisją i Parlamentem Europejskim, ale także aktualnych trudności krajowego przetwórstwa mleka np. w handlu z Rosją. W podsumowaniu tej wizyty dr Kleibeuker wyraził swoje zadowolenie z możliwości obejrzenia zakładu o tak wysokim zaawansowaniu technicznym, oferującego szeroki asortyment wyrobów o najwyższej jakości.

W drugim dniu wizyty w siedzibie Krajowego Związku  Spółdzielni Mleczarskich odbyło się spotkanie Sekretarza Generalnego EDA z władzami czterech polskich organizacji, które było okazją do wymiany poglądów na najważniejsze tematy dotyczące aktualnej sytuacji w unijnym i polskim mleczarstwie oraz przyszłych scenariuszy zmian w zakresie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

 

 

 

Dr Kleibeuker przedstawił dwie prezentacje: jedną dotycząca aktualnych  działań i strategicznych celów EDA w reprezentowaniu unijnego mleczarstwa na forum unijnym oraz światowym oraz drugą dotyczącą analizy unijnego i światowego rynku mleka.  W czasie prezentacji oraz w dalszej  dyskusji  poruszane były przez uczestników spotkania  różne kwestie istotne zarówno dla całego unijnego mleczarstwa, jak i specyfiki krajowego mleczarstwa (w tym m.in.: sprawa przyszłości unijnego kwotowania mleka oraz instrumentów wsparcia sektora w ramach Wspólnej Polityki Rolnej), a także coraz ważniejsze zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej jakości przetworów mlecznych (nazewnictwo, oświadczenia zdrowotnościowe, znakowanie produktów, tłuszcze nasycone) oraz jej promocji.

 

 

Podsumowując – była to ważna wizyta, o zdecydowanie  roboczym charakterze, która umożliwiła  merytoryczną wymiany poglądów pomiędzy Sekretarzem Generalnym EDA a krajowymi organizacjami mleczarskimi.

 Krajowy Związek Spółdzielni MleczarskichKrajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa