Navigation
KZSM Zw. Rew.

00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68
tel.: 22 372 03 72
fax: 22 372 03 25
e-mail: kzsm@kzsm.org.pl

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-05-26
USD 4,0885 -1,31%
EUR 4,4800 -0,69%
CHF 4,2226 -0,88%
GBP 5,0298 -0,32%
Wspierane przez Money.pl

Polecamy

Partnerzy

   


 

  
 
    
 
 
 
 
 
 


Powrót do poprzedniej strony Wydrukuj tę stronę

Aktualności

01-04-2009

Konsolidacja to kwestia polityki Państwa


Wybudowanie nowej fabryki jest czasami tańsze niż konsolidacja z inną firmą. Mleczarze z niedowierzaniem, ale i nadzieją spoglądają na rządowy plan wspierania fuzji. Wskazują jednak na wiele przeszkód, których pokonanie będzie bardzo.

Branża mleczarska w ostatnich latach uczyniła gigantyczny skok, który, jeżeli chodzi o jakość produkcji, stawia ją w pierwszej lidze europejskiej. Problem w tym, że wśród największych firm w Europie próżno szukać polskich mleczarni. Nasze produkcja jest wciąż rozdrobniona i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie to się zmieniło.

 

Waldemar Broś – prezes KZSM Zw. Rew.: dzisiaj myślę, że moich najlepszych liderów nie stać na ponoszenie dodatkowych kosztów na konsolidację. Konsolidacja to jest w moim przekonaniu kwestia polityki państwa.

 

I państwo na taką politykę ma pomysł. Unijne środki pomocowe dla branży przetwórczej mają być teraz skierowane właśnie dla firm, które chcą się łączyć.

 

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: chcemy wspierać konsolidację, chcemy przeznaczyć do 50 milionów złotych na te wspólne przedsięwzięcie, aby budować współpracę.

 

Problem w tym, że w czasach kryzysu konsolidacja może być problematyczna. Wbrew pozorom połączenie dwóch różnych przedsiębiorstw jest bardzo kosztowne.

 

Tadeusz Nadrowski – prezes OSM Ostrołęka: tak, to są fuzje kosztowne, ponieważ trzeba po pierwsze wyrównać cenę mleka spółdzielni przejmującej do ceny mleka spółdzielni przejmowanej. A w przypadku niektórych zakładów to jest nawet kilkadziesiąt złotych.

 

Do tego dochodzą zobowiązania kredytowe przejmowanej mleczarni, które firma przejmująca musi spłacić. W efekcie może się okazać, że taniej wybudować nową fabrykę od zera niż łączyć się z konkurencją.

 

 

Źródło: Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna,

 Krajowy Związek Spółdzielni MleczarskichKrajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa