Navigation
KZSM Zw. Rew.

00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68
tel.: 22 372 03 72
fax: 22 372 03 25
e-mail: kzsm@kzsm.org.pl

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-05-25
USD 4,1428 -0,18%
EUR 4,5111 -0,27%
CHF 4,2600 -0,21%
GBP 5,0460 -0,15%
Wspierane przez Money.pl

Polecamy

Partnerzy

   


 

  
 
    
 
 
 
 
 
 


Powrót do poprzedniej strony Wydrukuj tę stronę

SM Łapy

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach 

 

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach to nowoczesny zakład położony w północno-wschodniej Polsce w woj. podlaskim, 25 km od Białegostoku w gminie Łapy, która swoim zasiegiem obejmuje Narwiański Park Narodowy, jest to obszar tzw. „Zielonych  Płuc Polski”.

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach posiada ponad 80 letnią historię, która sięga okresu międzywojennego. Powstała w 1927 roku w miejscowości Poświętne.

Szczytowy okres działalności Spółdzielni w okresie międzywojennym przypadł na lata 1937 – 1938, kiedy to Spółdzielnia eksportowała masło bezpośrednio do Anglii.  Była ona wówczas największą spółdzielnią mleczarską w rejonie białostockim.  

Swoją działalność Spółdzielnia prowadziła do czasów powojennych, z tym, że w okresie II wojny została przejęta przez okupantów tj. Związek Radziecki, a później Niemcy, natomiast w latach 1949 – 1957  została upaństwowiona.

W  dniu 2 czerwca 1957 roku, na Walnym Zgromadzeniu Założycielskim Członków Spółdzielni Mleczarskiej w Poświętnem, została z powrotem powołana do życia. Zarejestrowano ją w Sądzie Powiatowym w Białymstoku w dniu 31 lipca 1957 r.

Gdy możliwości rozbudowy i modernizacji zakładu w miejscowości Poświętne stały się niemożliwe, Spółdzielnia w Poświętnem po połączeniu się ze Spółdzielnią Mleczarska w Sokołach, z dniem  01.10.1974 r. przeniosła swoją siedzibę do nowo wybudowanego zakładu w miejscowości Łapy i jednocześnie zmieniła swoją nazwę na Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łapach z siedzibą w Łapach (obecnie Spółdzielnia Mleczarska w Łapach).

 

 

Zebranie Przedstawicieli dwukrotnie w 1990 r. tj., 23 września i 15 grudnia, analizowało celowość dalszej działalności Spółdzielni.

Za każdym razem podejmowano decyzje, zmierzające do poprawy sytuacji Spółdzielni tak, aby zwiększyć jej rentowność.

Podjęte działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej Spółdzielni przyniosły efekty. Spółdzielnia zaczęła inwestować.

W latach 90. w Spółdzielni dokonano wielu nakładów inwestycyjno – modernizacyjnych m. in.  takich jak;

W kolejnych latach, tj. po 2000 roku Spółdzielnia w dalszym ciągu inwestowała.

W 2001 r. oddano do użytku nowoczesną, zautomatyzowaną linię technologiczną do produkcji twarogu tradycyjnego metodą OBRAM.

U progu integracji z Unią Europejską - w latach 2002 – 2004 zakład poddano gruntownej modernizacji, podczas której:

- zakupiono i wymieniono park maszynowy
- wyremontowano i zmodernizowano budynek produkcyjny

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z ważniejszych inwestycji należy wymienić:

- uruchomienie nowej linii OBRAM do produkcji serów dojrzewających,
- modernizację proszkowni mleka,
- zakup i montaż filtra workowego na proszkowni.

Spółdzielnia zatrudnia 142 osoby, skupuje około 40 mln l mleka rocznie od około 600 dostawców. Mleko skupowane jest z najlepszych gospodarstw woj. podlaskiego, 90 % mleka stanowi skup bezpośrednio od dostawców, którzy posiadają zbiorniki do schładzania mleka. Pozostałe 10 % mleka skupowane jest za pośrednictwem punktów skupu mleka i punktów chłodzenia.

Spółdzielnia cały czas inwestuje w restrukturyzację i modernizację własnej bazy surowcowej udzielając swoim członkom niskooprocentowanych kredytów, m.in. na; zakup zbiorników chłodniczych do mleka, dojarek i jałówek hodowlanych oraz modernizację obór, stosując jednocześnie preferencyjny system zapłaty za mleko, premiujący ilość i jakość mleka.

Wszystkie działania Spółdzielni zmierzają w kierunku pozyskania jak największej ilości surowca, najwyższej jakości, tak aby zapewnić wysoką jakość i trwałość produkowanych wyrobów bez stosowania środków konserwujących.

Większość surowca Spółdzielnia przerabia na proszek mleczny pełny lub odtłuszczony   oraz sery twarde; Gouda, Białostocki, Edamski, Farmer, Podlaski, Morski, Liliput luksusowy.

Jeżeli zaś chodzi o galanterię to wiodącymi produktami są twarogi tradycyjne, a w szczególności  Twaróg naturalny półtłusty.

Spółdzielnia prowadzi dystrybucję swoich wyrobów zarówno na rynku lokalnym jak i ogólnopolskim.  Od lat należymy do czołówki polskich producentów i eksporterów produktów mleczarskich. Głównym produktem eksportowym jest mleko w proszku. Na światowe rynki trafiają również: masło ekstra, śmietanka przerobowa, sery dojrzewające typu holenderskiego.

Nasze wyroby eksportowane są niemal na cały świat. Docierają do tak odległych krajów jak: Algieria, Arabia Saudyjska, Nigeria, RPA, Senegal, Wyspy Kanaryjskie, Mauretania, Meksyk, Kuba, Brazylia, Kazachstan i inne.

Spółdzielnia uczestniczy w licznych wystawach i konkursach, otrzymując nagrody i wyróżnienia. W ostatnich latach (2007 - 2009 r.) Spółdzielnia otrzymała:

W swojej ofercie handlowej Spółdzielnia posiada:

- mleko pełne w proszku,
- mleko odtłuszczone w proszku,
- sery dojrzewające
- twarogi,
- mleka,
- śmietany,
- kefiry,
- maślanki,
- masło.

Zapraszamy do spróbowania naszych produktów

Szczegóły na stronie: www.mleczarnia.lapy.pl

 Krajowy Związek Spółdzielni MleczarskichKrajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa